Skip to content

1092 Elker Rd

Union, NJ 07083

Built 1957

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 9, 2021

Property Information

Block4301
Lot35
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
43%
Improvement Value:$27,600
57%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,728+3.1%
2024$10,401+6.2%
2023$9,796+2.0%
2022$9,601+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6413, Page 2182Recorded5/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 1957