Skip to content

1085 Elker Rd

Union, NJ 07083

Built 1957

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block4302
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
41%
Improvement Value:$28,900
59%
Total Assessment$49,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,019+3.1%
2024$10,683+6.2%
2023$10,062+2.0%
2022$9,861+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 6300, Page 955Recorded12/18/2018

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 3839, Page 144

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 3480, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1957