Skip to content

1092 Jeanette Ave

Union, NJ 07083

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2007

Property Information

Block4305
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
35%
Improvement Value:$37,300
65%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,807+3.1%
2024$12,416+7.5%
2023$11,551+2.0%
2022$11,321+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 5357, Page 49

Property Sale

Sale
$192,500
DeedBook 3779, Page 343

Property Sale

Sale
$165,440
DeedBook 3463, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1982