Skip to content

2612 Whittier Pl-B

Union, NJ 07083

Built 1952

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Nov 17, 1997

Property Information

Block4402
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,800
37%
Improvement Value:$16,700
63%
Total Assessment$26,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,923+7.8%
2024$5,492+1.6%
2023$5,408+2.0%
2022$5,301+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4597, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1952