Skip to content

2584 Allen Ave

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 9, 2002

Property Information

Block4410
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
56%
Improvement Value:$16,300
44%
Total Assessment$36,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,248+3.2%
2024$7,996+6.2%
2023$7,531+2.0%
2022$7,381+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5326, Page 307

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4236, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1950