Skip to content

2562 Allen Ave

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 15, 2005

Property Information

Block4410
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,900
36%
Improvement Value:$38,400
64%
Total Assessment$60,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,478+3.1%
2024$13,066+6.2%
2023$12,307+2.0%
2022$12,061+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5532, Page 477

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5164, Page 138

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 3678, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1950