Skip to content

2605 Hamilton Terr

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block4410
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
42%
Improvement Value:$29,000
58%
Total Assessment$49,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,086+3.1%
2024$10,748+6.2%
2023$10,123+2.0%
2022$9,921+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$625,000

From: COLLADO, EDWIN

To: GASTIABURO, NICHOLAS

Sq Ft1,762DeedBook 6460, Page 2581Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$528,900

From: ROLAND, ROBERT & MAUREEN

To: COLLADO, EDWIN

Sq Ft1,762DeedBook 6404, Page 2552Recorded3/10/2021

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5241, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1950