Skip to content

2510 Hawthorne AveUnion, NJ 07083

Built 1927

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Oct 11, 2019

Property Information

Block4415
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,058
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
43%
Improvement Value:$21,200
57%
Total Assessment$37,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,315+3.2%
2024$8,061+6.2%
2023$7,592+2.0%
2022$7,441+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,058DeedBook 6344, Page 2025Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 5861, Page 473Recorded5/4/2011

Property Built

Built

Year Built: 1927