Skip to content

1103 Schneider AveUnion, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block4415
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
48%
Improvement Value:$23,600
52%
Total Assessment$45,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,125+3.1%
2024$9,816+6.2%
2023$9,245+2.0%
2022$9,061+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$362,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 6317, Page 190Recorded4/12/2019

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4972, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1948