Skip to content

1046 Bashford Ave

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 1987

Property Information

Block4417
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
45%
Improvement Value:$25,800
55%
Total Assessment$47,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,300+3.2%
2024$9,978+6.3%
2023$9,383+2.1%
2022$9,191+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950