Skip to content

1085 Battle Hill TerrUnion, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Jun 29, 1993

Property Information

Block4505
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,000
35%
Improvement Value:$31,200
65%
Total Assessment$48,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,523+3.2%
2024$10,194+6.3%
2023$9,587+2.1%
2022$9,391+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 3985, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1940