Skip to content

1067 Battle Hill TerrUnion, NJ 07083

Built 1940

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Jun 28, 1985

Property Information

Block4505
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
43%
Improvement Value:$27,900
57%
Total Assessment$49,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,974+3.1%
2024$10,639+6.2%
2023$10,021+2.0%
2022$9,821+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 3412, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1940