Skip to content

1269 Carlton Terr

Union, NJ 07083

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block4513
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,000
42%
Improvement Value:$28,500
58%
Total Assessment$49,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,064+3.1%
2024$10,726+6.2%
2023$10,102+2.0%
2022$9,901+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000

From:

To:

DeedBook 6171, Page 280Recorded2/7/2017

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

DeedBook 6073, Page 42NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/6/2015