Skip to content

2747 Linwood Rd

Union, NJ 07083

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block4513
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
40%
Improvement Value:$30,000
60%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,926+3.2%
2024$10,585+6.3%
2023$9,955-0.5%
2022$10,001+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952