Skip to content

2839 Debra Way

Union, NJ 07083

Built 1965

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block4601
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,400
38%
Improvement Value:$33,000
62%
Total Assessment$53,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,935+3.1%
2024$11,571+6.2%
2023$10,898+2.0%
2022$10,681+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 6485, Page 135NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1965