Skip to content

2789 Allen Ave

Union, NJ 07083

Built 1964

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 9, 2015

Property Information

Block4603
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
37%
Improvement Value:$34,900
63%
Total Assessment$55,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,382+3.1%
2024$12,005+6.2%
2023$11,307+2.0%
2022$11,081+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 6080, Page 426Recorded9/16/2015

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4417, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1964