Skip to content

2798 Kathleen Terr

Union, NJ 07083

Built 1964

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 25, 2014

Property Information

Block4603
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
37%
Improvement Value:$34,900
63%
Total Assessment$55,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,382+3.1%
2024$12,005+6.2%
2023$11,307+2.0%
2022$11,081+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 6020, Page 445Recorded9/2/2014

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 5784, Page 348NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/7/2009

Property Built

Built

Year Built: 1964