Skip to content

2272 Springfield Ave

Vauxhall, NJ 07088

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 12, 2005

Property Information

Block4804
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionM1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,600
29%
Improvement Value:$23,000
71%
Total Assessment$32,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,286+3.1%
2024$7,064+6.2%
2023$6,653+2.0%
2022$6,521+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5496, Page 806