Skip to content

1304 Lincrest Terr

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2019

Property Information

Block4901
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
43%
Improvement Value:$23,000
57%
Total Assessment$40,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,985+3.1%
2024$8,711+6.2%
2023$8,204+2.0%
2022$8,041+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 5938, Page 108NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950