Skip to content

2597 Allen AveUnion, NJ 07083

Built 1930

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block4901
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,394
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,200
42%
Improvement Value:$23,600
58%
Total Assessment$40,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,119+3.1%
2024$8,841+6.2%
2023$8,327+2.0%
2022$8,161+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,394DeedBook 6327, Page 396NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 5886, Page 292Recorded11/30/2011

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5547, Page 586

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5374, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1930