Skip to content

2456 Dorchester Rd

Union, NJ 07083

Built 1953

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 28, 2014

Property Information

Block5002
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,400
42%
Improvement Value:$26,700
58%
Total Assessment$46,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,304+3.1%
2024$9,989+6.2%
2023$9,409+2.0%
2022$9,221+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 5997, Page 106Recorded3/31/2014

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5643, Page 245

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5459, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1953