Skip to content

809 Nixon Rd

Union, NJ 07083

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2009

Property Information

Block508
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,500
44%
Improvement Value:$26,100
56%
Total Assessment$46,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,416+3.2%
2024$10,098+6.2%
2023$9,511+2.0%
2022$9,321+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5047, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1956