Skip to content

773 Nixon Rd

Union, NJ 07083

Built 1956

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block508
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,300
38%
Improvement Value:$34,700
62%
Total Assessment$56,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,517+3.2%
2024$12,135+8.5%
2023$11,179+2.1%
2022$10,951+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,870DeedBook 6474, Page 2494Recorded7/25/2022

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3474, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1956