Skip to content

2200 Tyler St

Union, NJ 07083

Built 1950

Last Sale Price
$139,239
Last Sale Date
Oct 21, 2019

Property Information

Block5106
Lot43.01
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1 1/2SCBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
51%
Improvement Value:$24,600
49%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+3.2%
2024$10,835+6.2%
2023$10,205+2.0%
2022$10,001+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,239

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 6358, Page 2201NU CodeUndivided interest (8)Recorded1/31/2020

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 5961, Page 527Recorded7/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950