Skip to content

737 Salem Rd

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$136,000
Last Sale Date
Aug 25, 1995

Property Information

Block511
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,700
51%
Improvement Value:$21,000
49%
Total Assessment$42,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,544+3.1%
2024$9,253+6.2%
2023$8,715+2.0%
2022$8,541+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4287, Page 310

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3706, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1948