Skip to content

282 Minute Arms Rd

Union, NJ 07083

Built 1956

Last Sale Date
Apr 20, 1999

Property Information

Block511
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,300
39%
Improvement Value:$34,200
61%
Total Assessment$56,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,628+3.1%
2024$12,243+6.2%
2023$11,531+2.0%
2022$11,301+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4814, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1956