Skip to content

1248 Wilshire Dr

Union, NJ 07083

Built 1948

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
May 26, 2005

Property Information

Block5201
Lot41
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,600
45%
Improvement Value:$24,900
55%
Total Assessment$45,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,170+3.2%
2024$9,859+6.2%
2023$9,286+2.0%
2022$9,101+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 5508, Page 272

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 4853, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1948