Skip to content

2046 High St

Union, NJ 07083

Built 1928

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Jul 31, 1985

Property Information

Block5205
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,600
36%
Improvement Value:$24,100
64%
Total Assessment$37,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,426+3.1%
2024$8,169+6.2%
2023$7,694+2.0%
2022$7,541+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook 3415, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1928