Skip to content

2050 Tyler St

Union, NJ 07083

Built 1936

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 25, 2008

Property Information

Block5217
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionB1 1/2SBG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
33%
Improvement Value:$32,500
67%
Total Assessment$48,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,840+3.1%
2024$10,509+6.2%
2023$9,898+2.0%
2022$9,701+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5743, Page 274

Property Sale

Sale
$257,700
DeedBook 5330, Page 44

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3791, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1936