Skip to content

2048 Tyler St

Union, NJ 07083

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2019

Property Information

Block5217
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
42%
Improvement Value:$27,200
58%
Total Assessment$47,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,505+3.1%
2024$10,184+8.7%
2023$9,368+2.0%
2022$9,181+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000

From: KATCHER, ALLEN & GALE, KATCHER, ALLEN & GALE

To: LEAL, MURIEL, LEAL, MURIEL

DeedBook 6050, Page 756Recorded4/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1926