Skip to content

2191 Tyler St

Union, NJ 07083

Built 1941

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block5221
Lot36
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,365
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
46%
Improvement Value:$23,500
54%
Total Assessment$43,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,723+3.2%
2024$9,426+6.2%
2023$8,878+2.0%
2022$8,701+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000

From:

To:

Sq Ft1,365DeedBook 6517, Page 2140Recorded8/8/2023

Property Sale

Sale
$259,000

From:

To:

DeedBook 6093, Page 17Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5658, Page 320

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 5469, Page 977

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4613, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1941