Skip to content

2151 Balmoral Ave

Union, NJ 07083

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2024

Property Information

Block5222
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
30%
Improvement Value:$29,300
70%
Total Assessment$42,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,410+3.1%
2024$9,123+6.2%
2023$8,592+2.0%
2022$8,421+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3646, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1960