Skip to content

114 Hunt Ave

Vauxhall, NJ 07088

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2020

Property Information

Block5820
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,555
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,800
46%
Improvement Value:$15,200
54%
Total Assessment$28,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,008+3.3%
2024$5,817+6.5%
2023$5,465+2.1%
2022$5,351+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955