Skip to content

1394 Stuyvesant Ave

Union, NJ 07083

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 28, 2016

Property Information

Block5223
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,500
89%
Improvement Value:$2,400
11%
Total Assessment$21,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,895+3.2%
2024$4,746+6.2%
2023$4,470+2.0%
2022$4,380+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 6195, Page 636NU CodeFamily (1)Recorded6/20/2017

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3855, Page 258

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 3735, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1940