Skip to content

792 Valley St

Vauxhall, NJ 07088

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 1, 2003

Property Information

Block4811
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SCBG2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
28%
Improvement Value:$14,300
72%
Total Assessment$19,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,426+3.2%
2024$4,290+6.2%
2023$4,041+2.0%
2022$3,960+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5386, Page 631

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3786, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1930