Skip to content

1953 Ostwood Terr

Union, NJ 07083

Built 1929

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block5410
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
32%
Improvement Value:$29,900
68%
Total Assessment$43,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,812+3.1%
2024$9,513+6.2%
2023$8,960+2.0%
2022$8,781+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From: ETIENNE, GUYNEMER & ALENE, ETIENNE, GUYNEMER & ALENE

To: MARCELIN, PIERRE, MARCELIN, PIERRE

DeedBook 6293, Page 650Recorded10/30/2018

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5706, Page 461

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4321, Page 107

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 3876, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1929