Skip to content

Walker Ave

Union, NJ 07083

Built 1947
Apartment

Last Sale Price
$76,275,000
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block5410
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description16 APTS BLD 3
Dwellings16
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
35%
Improvement Value:$136,000
65%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,758+3.1%
2024$45,332+6.2%
2023$42,696+2.0%
2022$41,844+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$76,275,000
DeedBook 5490, Page 194

Property Sale

Sale
$32,500,000
DeedBook 3426, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1947