Skip to content

1962 Hillside Ave

Union, NJ 07083

Built 1928

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 5, 2022

Property Information

Block5410
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SCBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
38%
Improvement Value:$23,100
62%
Total Assessment$37,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,292+3.1%
2024$8,039+11.3%
2023$7,225+2.0%
2022$7,081+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From: VELASCO, JULIO C & HILDA B

To: BARRERA, JOSE ALONZO PADILLA

Sq Ft1,280DeedBook 6485, Page 2007NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/11/2022

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3575, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1928