Skip to content

1968 Hillside Ave

Union, NJ 07083

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block5410
Lot35
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1 1/2SFG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,700
38%
Improvement Value:$25,200
62%
Total Assessment$40,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+3.2%
2024$8,863+6.2%
2023$8,347+2.0%
2022$8,181+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3907, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1926