Skip to content

2140 Keller Cr

Union, NJ 07083

Built 1963

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block5505
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
40%
Improvement Value:$29,700
60%
Total Assessment$49,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,064+3.1%
2024$10,726+6.2%
2023$10,102+2.0%
2022$9,901+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From: WILSON, AHMID & VERONICA

To: RUSSELL, ROGER & KATRINA S

Sq Ft1,520DeedBook 6485, Page 2158Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5659, Page 596

Property Sale

Sale
$272,500
DeedBook 5319, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1963