Skip to content

1625 Hillcrest Terr, N

Union, NJ 07083

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2010

Property Information

Block5507
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
42%
Improvement Value:$28,000
58%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,728+3.1%
2024$10,401+6.2%
2023$9,796+2.0%
2022$9,601+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,500
DeedBook 5127, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1963