Skip to content

1617 Hillcrest Terr, N

Union, NJ 07083

Built 1963

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block5507
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,502
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
40%
Improvement Value:$30,200
60%
Total Assessment$50,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,220+3.1%
2024$10,878+6.2%
2023$10,245+2.0%
2022$10,041+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000

From: ROSALES, GUILLERMO & ROSARIO

To: LOPEZ, JOSE

Sq Ft1,502DeedBook 6342, Page 2049Recorded10/2/2019

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5549, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1963