Skip to content

2113 Springfield Ave

Vauxhall, NJ 07088

Built 1923
Commercial

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Dec 30, 1994

Property Information

Block5702
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,500
21%
Improvement Value:$35,700
79%
Total Assessment$45,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,103+3.2%
2024$9,794+6.2%
2023$9,225+2.0%
2022$9,041+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4204, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1923