Skip to content

350 Russell St

Vauxhall, NJ 07088

Built 1930

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jan 26, 2022

Property Information

Block5702
Lot31
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SF-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,500
31%
Improvement Value:$27,800
69%
Total Assessment$40,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+6.3%
2024$8,473+11.6%
2023$7,592+2.0%
2022$7,441+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 6454, Page 2798NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/9/2022

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 6397, Page 2120Recorded1/14/2021

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5570, Page 604

Property Sale

Sale
$147,250
DeedBook 5418, Page 502

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4513, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1930