Skip to content

2133 Springfield Ave

Vauxhall, NJ 07088

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block5703
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2SCBG1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,200
40%
Improvement Value:$9,300
60%
Total Assessment$15,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,464+3.1%
2024$3,359+6.2%
2023$3,163+2.0%
2022$3,100+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920