Skip to content

2757 Vauxhall Rd

Union, NJ 07083

Built 1977

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block5704
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCB1S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,296
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,600
24%
Improvement Value:$47,200
76%
Total Assessment$61,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,813+3.1%
2024$13,391+6.2%
2023$12,613+2.0%
2022$12,361+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From: GOMES, FATIMA

To: DOMINGUEZ-CALLE, ASHLEY, ET ALS

Sq Ft2,296DeedBook 6574, Page 2597Recorded3/12/2025

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5446, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1977