Skip to content

147 Oswald PlUnion, NJ 07083

Built 2007

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block5707
Lot5.02
QualifierC0002
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SFG2-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
22%
Improvement Value:$30,800
78%
Total Assessment$39,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,784+3.1%
2024$8,516+6.2%
2023$8,021+2.0%
2022$7,861+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$386,000

From:

To:

Sq Ft1,538DeedBook 6477, Page 2292Recorded8/15/2022

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5636, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 2007