Skip to content

250 Oswald Pl

Vauxhall, NJ 07088

Built 1933

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 29, 2009

Property Information

Block5812
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,400
33%
Improvement Value:$20,800
67%
Total Assessment$31,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974+3.2%
2024$6,761+6.2%
2023$6,368+2.0%
2022$6,241+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5766, Page 168

Property Sale

Sale
$437,500
DeedBook 5587, Page 219

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 5524, Page 911

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 5376, Page 406

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5165, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1933