Skip to content

302 Oswald Pl

Union, NJ 07083

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block5812
Lot28
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,700
31%
Improvement Value:$21,100
69%
Total Assessment$30,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,884+3.1%
2024$6,674+6.2%
2023$6,286+2.0%
2022$6,161+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4124, Page 326

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3548, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1933