Skip to content

333 Foxwood Rd

Union, NJ 07083

Built 1958

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 23, 2019

Property Information

Block705
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityUnion Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF1SFG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,100
41%
Improvement Value:$32,300
59%
Total Assessment$54,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,159+3.1%
2024$11,788+6.2%
2023$11,103+2.0%
2022$10,881+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,618DeedBook 6339, Page 212Recorded9/11/2019

Property Sale

Sale
$357,000

From:

To:

DeedBook 6176, Page 61Recorded3/6/2017

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5194, Page 82

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4029, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1958